JAR - SEC
601 740 480

STRONA GŁÓWNA

REALIZACJE

Problemy z odbiorem sygnału cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T
Problemy z odbiorem sygnału DVB-T - Cyfrowej Telewizji Naziemnej

Wraz z udostępniem przez nadawcę cyfrowego sygnału telewizji naziemnej pojawiły się nowe problemy, które przy sygnale analogowym nie występowały. Odbierany sygnał DVB-T moze mieć 3 różne zakresy wartości kluczowych parametrów (MER, PreBER, poziom sygnału, ilość utraconych pakietów):
- I - sygnał w zakresie poprawnych parametrów - czysty i płynny obraz bez żadnych zakłóceń,
- II - sygnał w zakresie zbyt niskich parametrów - BRAK SYGNAŁU,
- III - sygnał w zakresie parametrów znajdujących się na granicy pomiędzy sygnałem poprawnym, a brakiem sygnału - obraz klatkuje (zamraża się), pojawiają się kolorowe kwadraciki, zanika fonia itp. Ten trzeci przypadek przedstawia poniższe zdjęcie.

 
   
    Związane jest to przede wszystkim z odległością od nadajnika, rodzajem i typem wykorzystywanych w danej instalacji anten, wzmacniaczy, okablowania itp.

    Nasze doświadczenie pokazuje również inny problem występujący przy próbie odbioru sygnałów DVB-T. Na rynku dostępne są w dalszym ciągu dekodery STB, które nie spełniają wymagań o których mówi stosowna ustawa. Najczęściej występującymi brakami w ich funkcjonalności to: 
- brak obsługi sygnału HD (jest dźwięk, obrazu brak),
- brak obsługi dźwięku Dolby Digital - AC-3, Dolby Digital Plus - E-AC3 (jest obraz, dźwięku brak),
- brak cyfrowego wyjścia obrazu i dźwięku - HDMI.
Pierwsze dwie pozycje mają tu największe znaczenie użytkowe. Co ciekawe, dekodery takie są instalowane przez część instalatorów (ludzi którzy podobno znają się na tym co robią) działających na terenie Częstochowy i okolic!!!
 
    Kolejną "ciekawostką" jest podłączanie przez instalatorów, dekoderów do telewizorów które posiadają wbudowane tunery DVB-T obsługujące MPEG-4. Naszym zdaniem jest to albo ewidentny brak wiedzy w tematyce DVB-T albo próba naciągania klienta na zakup dekodera!!!
 
 
<< Wstecz Dodaj nowy komentarz
JAR-SEC
16/05/2013 01:04:55
Do Andrzej
Witam.
Sądząć po odległości od nadajnika sama antena bez wzmocnienia może podawać zbyt niski poziom sygnału, pomimo poprawnego ukierunkowania na nadajnik. Również jestem zdania, że wspomniany przedwzmacniacz lub inny (np. dobry wzmacniacz masztowy) powinien tu znacznie pomóc w poprawie sygnału i ustabilizowaniu odbioru.
ferguson ariva hd combo
15/05/2013 18:53:43
problemy z odbiorem dvb-t
WITAM.kupilem nowa antene telmor digit3dt pasywna z symetryzatorem,nowy kabel 8m.tuner wskazuje sila 57-59% jakosc 8-10% oba paski sa nie stabilne.obraz czasami zatrzymuje sie lub wystepuja kolorowe kratki.do nadajnika Wroclaw sleza mam 80km.mam zamiar kupic przedwzacniacz antenowy telmor 6dt-a20.mysle ze to pomoze i to bedzie koniec moich problemow z odbiorem dvb-t.prosze o rade i juz dziekuje pozdrawiam.Andrzej
Mój e-mail: ah-55@wp.pl
1498 element(y|ów) 1  ...  745  746  747  748  749 
Dodaj nowy komentarz
Nazwa*
Tytuł*
Komentarz*
Wpisz kod potwierdzenia przedstawiony na obrazku*
Załaduj ponownie obraz.

STRONA GŁÓWNAREALIZACJE